Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

İngiltere Merkezli Oxfam'dan İlk İstifa Haberi Geldi

Çalışanlarının Haiti'de depremzedelerle para karşılığı cinsel ilişkiye girdiği ortaya çıkan İngiltere merkezli yardım kuruluşu Oxfam'dan istifa haberi geldi.

The Times gazetesi geçen hafta Oxfam'ın 2011'de hazırladığı, ancak sümen altı edilen soruşturma raporuna dayandırdığı bir haber yayımladı. Yayınlanan yazıda, Oxfam'ın Haiti şubesinin direktörü Roland van Hauwermeiren ile bazı çalışanlarının depremzede kadınlar ile para karşılığı cinsel ilişkiye girdiği ancak yardım kuruluşunun olayı örtbas ettiği ortaya çıktı. 

 

Penny Lawrence İstifa Etti

 

Haiti'de 2010 depreminde, ülke yöneticisi ile bazı çalışanların karıştığı skandalı örtbas etmekle suçlanan Oxfam'ın üst düzey yönetici yardımcısı Penny Lawrence ise, olayın sorumluluğunu üstlendiğini ve görevinden istifa ettiğini bildirdi.

 

Fotoğraf: Oxfam, çalışanlarının Haiti depremi sırasında karıştığı skandal yüzünden hükümetten aldığı mali desteği de kaybetme riskiyle karşı karşıya. (EPA)

 

İstifasını duyurduğu açıklamasında Lawrence, "Çad ile Haiti'de çalışan personelin davranışları hakkında endişeler dile getirilmişti ve biz bu konuda yeterli davranış sergileyemedik" dedi.

 

Oxfam Üst Düzey Yöneticisi Mark Goldring de katkılarından dolayı Lawrence'a teşekkür ederken, olayın sorumluluğunu üstlenmesi kararına derinden saygı duyduğunu belirtti.

 

Mali Destek Kesilebilir

 

İngiltere merkezli yardım kuruluşu Oxfam, çalışanlarının Haiti depremi sırasında karıştığı skandal yüzünden hükümetten aldığı mali desteği de kaybetme riskiyle karşı karşıya.

 

Fotoğraf: Oxfam'ın üst düzey yönetici yardımcısı Penny Lawrence (PA)

 

Uluslararası Kalkınma Bakanı Penny Mordaunt, bugün Goldring ve Mütevelli Heyeti Başkanı Caroline Thomson ile bir araya gelmiş ve skandalın ortaya çıkmasının ardından yaptığı açıklamada, "Ahlaki liderlikten yoksun hiçbir kuruluşun hükümet ile ortak çalışmayacağını" söyledi.

 

Hükümet, Oxfam'ın bütçesine yılda yaklaşık 32 Milyon Sterlin mali katkıda bulunuyor.

 

Kaynak: HürriyetEn Son Eklenen Haberler


Reklam

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!