Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Başbakan May, Ajan Skripal Suikastinde Rusya'yı İşaret Etti

Başbakan Theresa May, eski ajanı Sergey Skripal ile kızının, Rusya tarafından geliştirilen tipte askeri nitelikte, sinir sistemi üstünde etkili bir maddeyle zehirlendiğinin anlaşıldığını belirtti.

Başbakan May, eski ajan Skripal ve kızı Yulia'nın maruz kaldığı kimyasalla ilgili, bu sabah Londra'da düzenlenen ve Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Savunma Bakanı Gavin Williamson, İçişleri Bakanı Amber Rudd, İngiltere Başsavcısı Jeremy Wright, ordu ve istihbarat kurumlarının şeflerinin de katıldığı Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısına başkanlık etmesinin ardından, parlamentoda milletvekillerini son gelişmelerle ilgili bilgilendirdi.

 

İşaretler Rusya'yı Gösteriyor

 

Ülkenin güneybatısındaki Salisbury kentinde eski ajan Skripal ve kızı Yulia'nın önceki pazar günü bilincini yitirmiş olarak bir alışveriş merkezi önündeki bankta bulunmasıyla ilgili May, "Skripal ile kızının, Rusya tarafından geliştirilen tipte askeri nitelikte, sinir sistemi üstünde etkili bir maddeyle zehirlendiği artık anlaşıldı." dedi.

 

Fotoğraf: Salisbury kentinde eski ajan Skripal ve kızı Yulia'nın önceki pazar günü bilincini yitirmiş olarak bulundu. (Reuters)

 

Söz konusu maddenin 'Novichok' olarak bilinen kimyasal grubuna dahil olduğunu aktaran May, Salisbury yakınındaki Porton Down Laboratuarı'nda yapılan incelemelerin ardından tespit edilen kimyasalın daha önce Rusya tarafından üretilmiş olduğu ve bu ülkenin aynı kimyasalı halen de yapabileceğinin bilindiğini söyledi.

 

May, Rusya'ya Yüklendi

 

May, "Değerlendirmemiz, Rusya'nın ülkeden kaçan bazı kişileri suikastler için meşru hedefler olarak gördüğü yönünde. Hükümet, Rusya'nın Sergey ve Yulia Skripal'e karşı yapılan eylemden sorumlu olmasının kuvvetle muhtemel olduğu sonucuna vardı." şeklinde konuştu.

 

Fotoğraf: Soruşturma kapsamında polis, 240'tan fazla görgü tanığıyla temasa geçti. (AP)

 

4 Mart'ta gerçekleşen olayın iki makul açıklaması olduğunu aktaran May, "Bu, ya Rusya devleti tarafından ülkemize karşı doğrudan yapılan bir eylemdi ya da Rusya hükümeti, potansiyel olarak felakete yol açan bu sinir sistemini etkileyen maddenin kontrolünü kaybetti ve başkalarının eline geçmesine izin verdi." dedi.

 

May ayrıca, Dışişleri Bakanı Boris Johnson'un da bugün Rusya'nın Londra Büyükelçisi Alexander Yakovenko'u bakanlığa çağırdığını ve bu iki olasılığı sorduğunu aktararak, "Rusya hükümetinin yanıtının yarın gün sonuna kadar verilmesini talep etti." ifadesini kullandı.

 

Rusya'dan Yanıt Geldi

 

Öte yandan Rusya'nın Londra Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, basında Skripal olayıyla ilgili olarak kendilerine yönelik temelsiz suçlamaların iki ülkenin ilişkilerini olumsuz etkilediği belirtildi.

 

Fotoğraf: Polis, Skripal olayıyla ilgili geniş kapsamlı bir operasyon yürütüyor. (EPA)

 

Açıklamada, "Hükümetin göz yumduğu ve hem soruşturmayı hem de ülke halkını etkileyen medyadaki Rusya karşıtı kampanyaya öfkeliyiz." sözlerine yer verildi.

 

Baba İle Kızının Sağlık Durumları Ciddiyetini Koruyor

 

Sergey Skripal (66) ve kızı Yulia (33) Salisbury Bölge Hastanesi'nin yoğun bakımında tutuluyor. Baba ile kızın sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu, ancak istikrarlı olduğu belirtiliyor.

 

Kaynak: AAEn Son Eklenen Haberler


Reklam
Tcca

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!