Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Londra'da Brexit Anlaşması İçin Referandum Kampanyası Yürüyüşü Düzenlendi

Birleşik Krallık'ta Avrupa Birliği (AB) ile varılacak nihai üyelikten ayrılma anlaşmasının referanduma sunulması için yeni bir kampanya başlatıldı.

'Halkın Oyu' adında bir grup tarafından başlatılan kampanyanın, AB'den ayrılmadan önce nihai anlaşmanın bir kez daha halk oylamasına sunulması gerektiğini savunduğu belirtildi. Kampanyaya AB üyeliğinde kalınmasını isteyen milletvekilleri ve siyasetçilerin yanı sıra ünlüler ve iş dünyası liderlerinden de destek geldiği öğrenildi.

 

Patrick Stewart Açıklama Yaptı

 

Kampanyaya destek veren ünlü oyuncu Sir Patrick Stewart, yaptığı açıklamada AB üyeliğinden ayrılmak için referandum kampanya döneminde ortaya sunulan koşul ve şartların çok gerçekçi olmadığını belirterek, seçmenlerin nihai anlaşmayı reddetmesi halinde 'Birleşik Krallık'ın AB içinde kalacağını' sözlerine ekledi. Ancak hem Muhafazakar Parti hem de İşçi Partisi tarafından ikinci bir referandumun gündemde olmadığını dile getiriliyor.

 

Fotoğraf: Kampanya kapsamında dün Londra'nın kuzeyindeki Camden'da bir gösteri yürüyüşü düzenlendi. (Reuters)

 

Birleşik Krallık'ta 2016 yılının haziran ayında düzenlenen referandumda halkın % 51,9'u AB'den ayrılma yönünde, % 48,1'i de AB üyeliğinin devamı yönünde oy kullanmıştı.

 

Üyelik Gelecek Yıl Mart Ayında Sona Eriyor

 

Ülkenin Mart 2019'da AB üyeliğinden tamamen ayrılması öngörülüyor. Her iki taraf da üyelikten ayrılma koşullarına ilişkin nihai anlaşmaya ekim ayına kadar varmayı ve daha sonra da hem Birleşik Krallık hem de Avrupa parlamentolarında onaya sunmayı umuyor.

 

Fotoğraf: Ünlü oyuncu Sir Patrick Stewart da kampanyaya destek veriyor. (GIE)

 

Halkın Oyu kampanyası, Birleşik Krallık'ı AB'den ayrılmasına karşı çıkan grupları, nihai anlaşmanın halk oylamasına sunulması amacı etrafında birleştirmeyi amaçlıyor. Kampanyayı başlatanlar, varılacak anlaşmada son sözün milletvekillerine değil, halka ait olması gerektiğini savunuyor.

Londra'da Yürüyüş Düzenlendi

 

Kampanya kapsamında dün Londra'nın kuzeyindeki Camden'da bir gösteri yürüyüşü düzenlendi.

 

Kaynak: BBCEn Son Eklenen Haberler


Reklam
Tcca

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!