Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Acil Yardım Hattının Ciddiye Alıp Ambulans Göndermediği Genç Kız Hayatını Kaybetti

Acil yardım hattında çalışanların ciddiye almayarak ambulans yollamadığı 22 yaşındaki kadın, hayatını kaybetti.

22 yaşındaki Naomi Musenga’nın acil yardım hattının hatası yüzünden hayatını kaybetmesi Fransa’da tartışma başlattı.

 

Karnı Ağrıdığını Söyledi


Strasbourg’da 29 Aralık tarihinde şiddetli karın ağrısı sebebiyle acil yardım hattını arayan genç kadın telefondaki sorumludan "Yardım edin lütfen, ölüyorum" diyerek yardım istedi. Telefon kayıtlarında güçsüz ve bitkin bir sesle ısrarla yardım isteyen genç kadının çağrısını alan 50 yaşlarındaki operatör, "Neyiniz var söyleyin yoksa görüşmeyi sonlandıracağım" cevabı verdi.

 

Fotoğraf: Genç kadın 29 Aralık tarihinde şiddetli karın ağrısı sebebiyle acil yardım hattını aradı. (Lci)

 

Şiddetli karın ağrısı olduğunu söyleyen genç kadına "Aile hekiminize başvurun" diyen operatörün, bunu yapabilecek halde olmadığı cevabını alması üzerine "Bizi aramaya gücünüz var, ama orayı arayamıyorsunuz öyle mi?" şeklinde terslediği öğrenildi.

 

Söyledikleri Ciddiye Alınmıyor

 

Kayıtlarda ayrıca iki operatörün konuşmaları da duyuluyor. "Öleceğini söylüyor. Karnı ağrıyormuş" diyerek genç kadını ciddiye almayan operatör ile iş arkadaşı, genç kadınla dalga geçiyor. "Ölüyorum yardım edin lütfen" diyen Naomi’ye doktor çağırma hattının numarasını veren operatör, "Elbette, herkes gibi bir gün öleceğiniz kesin" cevabını veriyor.

 

Fotoğraf: Operatör, genç kadının söylediklerini ciddiye almıyor. (Maxpp)

 

Doktor çağırma hattını aramayı başaran bir çocuk annesi kadın, saatler sonra doktorun tekrar acil hattını arayıp ambulans istemesiyle hastaneye kaldırıldı. Fakat ilk aramasının üzerinden 6 saat sonra hastaneye gelen genç kadın hayatını kaybetti.

 

Büyük Bir İşleyiş Bozukluğu

 

Adli tıp raporuna göre iç organları çalışmayı bırakan ve iç kanama geçiren genç kadının başına gelen olay tüm Fransa’yı duygulandırdı. Sağlık Bakanı Agnes Buzyn, Twitter hesabından yaptığı açıklamada konu ile alakalı "Büyük bir işleyiş bozukluğu" ifadelerini kullandı.

 

 

Fotoğraf: Operatör hakkında 'tehlikede olan insana yardım etmeme' suçundan adli soruşturma başlatıldı. (DR)

 

Acil hattında çalışan ve Naomi’nin çağrısına bakan 50 yaşlarındaki operatör kadının 2 Mayıs’ta açığa alındığı ve 3 Mayıs’ta kurum içi soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Ayrıca Noami’nin kız kardeşinin savcılığa mektup yazması üzerine operatör hakkında 'tehlikede olan insana yardım etmeme' suçundan adli soruşturma başlatıldığı açıklandı.

 

Operatör, Psikolojik Destek Almaya Başladı

 

Operatörlerle ilgilenen sendika ise, yaptığı açıklamada sorumlu operatörün olaydan sonra olayın ciddiyetinin yeni yeni farkına vardığı ve psikolojik destek almaya başladığı bildirildi. Bazı yoğun bayram günlerinde 2 bin - 3 bin telefon görüşmesine bakan operatörlerin yorgun olduğunu ve bu sebeple hata yapmış olabileceğini söyleyen sendika, çalışma şartlarından da şikayet etti.

 

Kaynak: KarnavalEn Son Eklenen Haberler


Reklam
Tcca

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!