Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

İngiltere'de Bir Kişi Terör Eylemi Hazırlığında Olduğunu İtiraf Etti

İngiltere'de aşırı sağcı Jack Renshaw, ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin milletvekili Rosie Cooper'ı öldürmek için terör eylemi hazırlığında bulunduğunu itiraf etti.

Londra'daki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan 23 yaşındaki Jack Renshaw, ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin milletvekili Rosie Cooper'ı öldürmek için terör eylemi hazırlığında bulunduğunu ve Victoria Henderson adlı polis memurunu da öldürmek üzere tehdit ettiğini kabul etti.

 

50 Santimetrelik Bıçak Satın Aldı

 

Mahkemede, 'Ulusal Eylem' (National Action) adlı aşırı sağcı örgütün üyesi Renshaw'un, cinayetleri örgüt adına işlemek üzere hazırlık yaptığı bildirildi. Savcı Duncan Atkinson, Renshaw'un 50 santimetre uzunluğunda bir bıçak satın alarak, 'siyasi ve ırkçı motivasyonla cinayete teşebbüs ettiğini' kaydetti.

 

Fotoğraf: İşçi Partisi'nin milletvekili Rosie Cooper (PA)

 

Renshaw'un üyesi olduğu Ulusal Eylem, İngiltere'de önceki yıl terör listesine eklenmişti. Örgüte yönelik geçen yıl yapılan operasyonlarda, aralarında muvazzaf askerlerin de yer aldığı bazı kişiler gözaltına alınmıştı. Örgüt üyelerinin terör eylemine hazırlık ve terör eylemini tahrik suçlamasıyla yargılanmasına devam ediliyor.

 

Jo Cox Cinayeti De Ulusal Eylem İle Bağlantılıydı

 

Ulusal Eylem'in ayrıca 2016 yılında uğradığı saldırıda hayatını kaybeden İşçi Partili kadın milletvekili Jo Cox'un katili Thomas Mair ile bağlantılı olduğu tespit edilmişti. Ömür boyu hapse mahkum edilen Mair, ilk duruşmada adını soran hakime "Hainlere ölüm, Britanya'ya özgürlük" sözleriyle yanıt vermişti. Bu sözler, Ulusal Eylem örgütünün sloganları arasında yer alıyor.

 

Kaynak: AAEn Son Eklenen Haberler


Reklam
Tcca

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!