Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 EB

İngiltere, Facebook'u Para Cezasına Mahkum Etti

İngiltere Bilgi Komisyonu Ofisi, sosyal paylaşım platformu Facebook'un veri koruma yasasını ihlal etmesi nedeniyle para cezası ödemesine karar verdi.

Verilerin korunmasından sorumlu denetim kurumu İngiltere Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO) sosyal paylaşım platformu Facebook’un veri paylaşım ihlalleri kapsamında 500 Bin Sterlin ödemesine karar verildiğini bildirdi.

 

Veri Koruma Yasası İki Kez İhlal Edildi

 

ICO’dan yapılan açıklamada merkezi Londra’da bulunan Cambridge Analytica ile müşterilerin verilerine ilişkin paylaşımda bulunan Facebook’un 1998 sayılı Veri Koruma Yasası’nı iki kez ihlal ettiği belirtildi. Açıklamada, Cambridge Analytica ile bağı bulunan SCL Elections’a yönelik de adli soruşturma başlatılacağı duyuruldu.

 

Fotoğraf: Cambridge Analytica ile müşterilerin verilerine ilişkin paylaşımda bulunan Facebook, 1998 sayılı Veri Koruma Yasası’nı iki kez ihlal etti. (AFP)

 

Sosyal paylaşım sitesinin kullanıcılarına ait verileri koruyamadığı kaydedilen açıklamada, verilerin başkaları tarafından ne şekilde kullanıldığına dair şeffaflığı da sağlayamadığı kaydedildi.

 

Facebook Başarısız Oldu

 

ICO Komisyoneri Elizabeth Denham, "Facebook, veri koruma yasası kapsamı tarafından öngörülen veri korumasını sağlamakta başarısız oldu. Cezalar ve adli incelemeler kötü oyuncuların cezalandırılması için. Fakat benim asıl amacım bir değişimi gerçekleştirmek ve insanların demokratik sistemimize olan güvenini yeniden tesis etmek." değerlendirmesinde bulundu.

 

Fotoğraf: Bilgi Komisyonu mart ayında Facebook'taki kişisel verilerin usulsüz kullanımına ilişkin iddiaların detaylı incelenmesi amacıyla soruşturma başlattı. (GIE)

 

The Guardian gazetesine değerlendirmede bulunan Facebook Gizlilikten Sorumlu Yönetici Erin Egan ise, "Daha önce de belirtiğimiz üzere Cambridge Analytica’ya ilişkin iddiaları incelemek ve 2015’te eyleme geçmek konusunda daha fazlasını yapmalıydık. Cambridge Analytica’ya ilişkin araştırmasında ICO ile yakın şekilde çalışmaya devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Mart Ayında Soruşturma Başlatıldı

 

Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığının sponsorluğundaki İngiltere Bilgi Komisyonu (ICO) mart ayında Facebook'taki kişisel verilerin usulsüz kullanımına ilişkin iddiaların detaylı incelenmesi amacıyla soruşturma başlatmıştı.

 

Kaynak: AAEn Son Eklenen Haberler


Reklam
Vita Services

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam
Yeni Türkü Live In London 2019 EB Side

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!