Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Dünyanın En Zengin Kişisi Bezos'tan 2 Milyar Dolarlık Bağış

Amazon'un kucurusu Jeff Bezos, evsizlere yardım etmek ve yeni okullar kurmak için yarattığı vakıf fonuna 2 Milyar Dolar bağışladığını açıkladı.

Adı Bezos Day One Fund (Bezos İlk Gün Fonu) olarak açıklanan fon, evsiz ailelere yardım eden dernek ve vakıfları fonlayacak, ayrıca yoksul mahallelerde kâr amacı gütmeyen anaokulları kuracak. Bezos, 164 Milyar Dolarlık servete sahip olmasına rağmen çok az hayır işi yapmakla eleştiriliyordu.

 

Yaptığı bağışı Twitter'dan açıklayan Bezos "Eğitim bir boşluğu doldurmak değil, bir ateş yakmaktır ve bu ateşin erkenden yakılması her çocuğa önemli bir avantaj sağlar. Bana bugüne kadar önerilerle gelen herkese teşekkür ediyorum. Kendini geliştirmeye bu kadar hevesli bir canlı türünün mensubu olmak beni iyimserlik ve şükranla dolduruyor" ifadelerini kullandı.

 

Fotoğraf: Bezos, Amazon'un yanı sıra uzay roketleri geliştiren Blue Origin ve ABD'deki Washington Post gazetesinin de sahibi. (Reuters)

 

ABD'li işadamı 2 Milyar Dolarlık bağışını açıklasa da, bu miktar bugüne kadar 10 milyarlarca dolar bağış yapan Bill Gates veya Facebook'taki hisselerinin % 99'unu kamu yararına çalışan bir örgüte bağışlama sözü veren Mark Zuckerberg'in bağışlarının yanında çok küçük kalıyor.

 

Amazon 1 Trilyon Dolara Ulaştı

 

Bezos'un 1994'te kurduğu Amazon bu ay 1 Trilyon Dolarlık piyasa değerine ulaşmıştı. Bezos, Amazon'un yanı sıra uzay roketleri geliştiren Blue Origin ve ABD'deki Washington Post gazetesinin de sahibi.

 

Kaynak: BBCEn Son Eklenen Haberler


Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!