Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 DC

Brexit Sonrasında Avrupa Birliği Vatandaşlarına Ayrıcalık Olmayacak

Birleşik Krallık hükümeti, Avrupa Birliği'nden ayrıldıktan (Brexit) sonra, ülkedeki AB vatandaşlarının da diğer bütün yabancı çalışanlarla aynı kurallara tabi olması prensibini oy birliğiyle kabul etti.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada, Brexit sonrası, ülkedeki AB vatandaşlarının da diğer bütün yabancı çalışanlarla aynı kurallara tabi olması prensibini oy birliğiyle kabul edildiği belirtildi. Karar, bağımsız Göçmenlik Danışma Komitesi'nin tavsiyeleri doğrultusunda alındı.

 

Bazı Sektörler Olumsuz Etkilenebilir

 

BBC'ye konuşan bir yetkili, hükümetin göçmenlerle ilgili kurallarının, göçmenlerin hangi ülkeden olup olmadığına göre değil, mesleki eğitim ve becerilerine göre düzenlendiğini söyledi. Ancak 'vasıfsız işçi' kategorisindeki AB göçmenlerinin ülkeye girişinin engellenmesinin bazı sektörleri etkileyebileceğinden endişelenenler olduğu dile getirildi.

 

Fotoğraf: Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May (GIE)

 

Başbakan Theresa May bir süredir, Brexit'ten sonra Avrupa'dan göçmen akışının serbest olmayacağını söylüyordu. BBC Siyaset Editörü Laura Kuenssberg, "Serbest dolaşıma son vermek bu anlamda Başbakan Theresa May açısından geri dönülemeyecek bir vaat haline geldi" şeklinde konuştu.

 

Zamanla Yumuşatılabilir

 

Yine de kabinenin bu kararının ileride AB vatandaşlarına uygulanacak göçmen kuralları konusunda çok kesin bir çizgi sayılamayacağını, uygulamanın Brexit anlaşması çerçevesinde yapılacak anlaşmalarla yumuşatılabileceğini düşünenler de var.

 

Fotoğraf: Avrupa Ekonomik Alanı dışındaki bir ülkeden Birleşik Krallık'a göç etmek isteyen bir kişinin vize başvurusunda bulunması gerekiyor. (GIE)

 

Halen Avrupa Ekonomik Alanı'ndaki ülkelerden göçmenler, vizesiz ve mesleki becerileri dikkate alınmaksızın AB içinde seyahat ve çalışma özgürlüğüne sahip bulunuyor. Söz konusu bölge AB üyelerinin yanı sıra Norveç, İzlanda, Lihtenştayn ve İsviçre'yi de kapsıyor.

 

Şu anda geçerli olan kurallara göre, Avrupa Ekonomik Alanı dışındaki bir ülkeden Birleşik Krallık'a göç etmek isteyen bir kişinin vize başvurusunda bulunması gerekiyor.

 

Kaynak: BBCEn Son Eklenen Haberler


Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!