Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 EB

İngiltere'de İlk Kez Görülen Monkeypox Virüsü Giderek Yayılıyor

İngiltere'de çalışan bir hemşirenin, Monkeypox virüsüne yakalanan üçüncü kişi olduğu açıklandı. Ülkede virüsün hızla yayılmasından endişe ediliyor.

Lancashire'ın Fleetwood bölgesinde yaşayan bir sağlık çalışanının, Monkeypox virüsü bulaşmış bir hastanın yatağının çarşaflarını değiştirdiği sırada aynı virüsten etkilenmiş olabileceği belirtildi.

 

Eldivenler Kollarını Açıkta Bıraktı

 

Sağlık çalışanı kadının, Blackpool Victoria Hospital'da çarşafları değiştirirken kullandığı eldivenin kısa olması nedeniyle virüsün bulaşmış olabileceğini söylediği öğrenildi. İsmi açıklanmayan 40 yaşlarındaki kadın, İngiltere'de Monkeypox virüsüne yakalanan üçüncü kişi oldu.

 

Fotoğraf: Sağlık çalışanı, çarşafları değiştirirken kullandığı eldivenin kısa olması nedeniyle virüsün bulaşmış olabileceğini söyledi. (GIE)

 

Talihsiz kadın, "Çarşafları değiştirirken kullandığım eldiven yeterince uzun değildi. Kollarımı açıkta bırakmak zorunda kaldım. Bize risk altında olmadığımız söylenmişti. Ama görülüyor ki, bu doğru değilmiş. Bana ve aileme neler olabileceği konusunda endişeliyim" dedi.

 

Eşinde De Benzer Belirtilere Rastlandı

 

İki çocuk annesi kadının, bir sabah yüzünde lekelerle uyandığını söylediği, eşinde de benzer belirtiler görüldüğü açıklandı.

 

Fotoğraf: Virüs nedeniyle ölüm oranının % 1 - 10 arasında olduğu açıklandı. (GIE)

 

Eylül ayında başında Cornwall'daki Kraliyet Donanması'nda Milli Savunma Bakanlığı (MoD) eğitimine katılmak için Nijerya'dan gelen bir deniz subayının Monkeypox virüsünden etkinlenmiş olduğu duyurulmuştu. Daha sonra Blackpool Victoria Hospital'daki bir başka hasta da aynı virüs görülmüştü.

 

50'den Fazla Kişi Etkilenmiş Olabilir

 

Halk Sağlığı Kurumu, Monkeypox virüsünün Birleşik Krallık'ta ilk kez görüldüğünü dile getirirken, 2 Eylül Pazar günü Nijerya'nın başkenti Abuja'dan Heathrow'a gelen uçakta bulunan 50'den fazla kişinin bu virüsten etkilenmiş olabileceğinin altını çizmişti.

 

Fotoğraf: Virüse yakalanan kişilerin vücudunda yaralar meydana geliyor. (GIE)

 

Monkeypox ilk olarak 1960'lı yllarda maymunlarda görüldü. İnsanda görülen ilk vaka ise, 1970 yılında Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde meydana geldi. Fiziksel temas yoluyla bulaşabilen virüsün belirtileri arasında şişmiş lenf benzleri, ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, sırt ağrısı, üşüme ve halsizlik gösteriliyor.

 

Ölüm Oranı % 1 - 10 Arasında

 

Virüsün daha geniş bir kesime yayılma ihtimalinin düşük olduğunu düşünülürken, virüs nedeniyle ölüm oranının ise % 1 - 10 arasında olduğu açıklandı.

 

Haber: Ö.Aytekin (Londrali.com)
Kaynaklar: Independent, Telegraph, ExpressEn Son Eklenen Haberler


Reklam
Tcca

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!