Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Hükümet, Londra'da Tek Bir Mağazada 16 Milyon Sterlin Harcayan Kadının Peşine Düştü

İngiltere'de gizli servet sahibi olmak artık daha zor. Yeni çıkarılan yolsuzlukla mücadele yasası kapsamında büyük harcamalar yapan gizli zenginler, servetlerinin kaynağını açıklamak zorunda kalacak.

Azerbaycan vatandaşı Zamira Haciyeva'nın Londra'nın en lüks alışveriş merkezlerinden Harrods'ta son 10 yılda toplam 16 Milyon Sterlin harcadığı ortaya çıktı. Yolsuzlukla mücadele yasası kapsamında, 55 yaşındaki Haciyeva'nın bu paranın kaynağını açıklamak zorunda olduğu belirtildi.

 

Eşi Yolsuzluktan  Hüküm Giydi

 

2 yıl önce yolsuzluktan 15 yıl hüküm giyen eski Azerbaycan Halk Bankası Başkanı Cihangir Haciyev'le evli olan Zamira Haciyeva, Birleşik Krallık'taki Açıklanmamış Servet Mahkeme Kararı adı verilen yeni kanunun ilk büyük hedefi oldu.

 

Fotoğraf: Eski Azerbaycan Halk Bankası Başkanı Cihangir Haciyev (GIE)

 

Yasa, Birleşik Krallık üzerinden kara para akladığından şüphe edilen ve yolsuzlukla ilişkilendirilen yabancı yetkilileri hedef alıyor.

 

Knightsbridge'de 11,5 Milyon Sterlinlik Ev

 

Haciyeva'yı ele veren, alışveriş merkezindeki yüklü harcamalarının yanında, Londra'nın en pahalı mahallelerinden Knightsbridge'deki 11,5 Milyon Sterlin değerindeki ev ile Berkshire bölgesinde aldıkları golf merkezi oldu.

 

Fotoğraf: Zamira Haciyeva'nın Londra'nın en lüks alışveriş merkezlerinden Harrods'ta son 10 yılda toplam 16 Milyon Sterlin harcadığı ortaya çıktı. (BBC)

 

Ulusal Suçlar Dairesi'ne (NCA) hesap vermek zorunda olan Haciyeva'nın, paranın meşru kaynaklarını gösteremezse, mülküne el koyulması için Yüksek Mahkeme'ye başvurabileceği açıklandı.

 

Kara Para Mülklere Yatırılıyor

 

Öte yandan NCA soruşturmacıları, milyarlarca sterlin kara paranın ülkedeki mülklere yatırım yapılarak aklandığını söyledi. Ancak yakın zamana dek bu kişileri suçlayacak kanıtlara ulaşamıyorlardı.

 

Fotoğraf: Haciyeva'nin Londra'nın en pahalı mahallelerinden Knightsbridge'deki 11,5 Milyon Sterlin değerinde evi var. (BBC)

 

Eski Azerbaycan Halk Bankası Başkanı Cihangir Haciyev, bankadan on milyonlarca doların kaybolması sonrası 2016'de zimmetine para geçirdiği suçlamasıyla 15 yıl hapse mahkum edilmişti.

 

Günde 4 Bin Sterlinlik Alışveriş

 

Temmuz ayında görülen Yüksek Mahkeme'de Zamira Haciyeva'nın yüklü miktarda kullanılabilir şahsi gelire sahip olduğunu ortaya çıktı. Haciyeva'nın yalnızca Harrods'da son 10 yılda yaptığı harcama, günde en az 4 Bin Sterline denk geliyordu. Haciyeva tüm bu alışverişleri eşinin bankasına ait 35 farklı kredi kartı üzerinden yapmıştı.

 

Fotoğraf: Harrods'da son 10 yılda yaptığı harcama, günde en az 4 Bin Sterline denk geliyor. (GIE)

 

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nden Duncan Hames, yeni yasanın sonuç vermeye başlamasından memnun olduğunu söyledi. Haciyeva ise eşinin yasalara sadık bir iş adamı olduğunu söyleyerek, büyük bir adaletsizliğin kurbanı olduklarını savundu.

 

Kamu Görevlisinin Yüklü Serveti Dikkat Çekti

 

Yüksek Mahkeme'deki duruşmada Haciyeva eşinin Azerbaycan Halk Bankası'ndan önce de başarılı bir iş adamı olması sayesinde, kendi çabalarıyla bu servete kavuştuğunu öne sürdü. Suçlar Dairesi ise, Haciyev'in 1993 ila 2015'te bir kamu görevlisi sıfatıyla böylesine yüklü bir servete sahip olamayacağını kaydetti.

 

Kaynak: BBCEn Son Eklenen Haberler


Reklam
Vita Services

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!