Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Brexit Müzakereleri Kıbrıs Kökenli Çiftçileri Endişelendiriyor

Avrupa Birliği (AB) ile Birleşik Krallık arasında yürütülen Brexit müzakerelerindeki belirsizliğin, adadaki topraklar üzerinde üretim yapan Kıbrıs kökenli çiftçileri endişelendirdiği belirtildi.

Kıbrıs kökenli çiftçiler, Brüksel ve Londra arasında imzalanması beklenen anlaşmada, adadaki topraklar üzerinde çiftçilikle geçinenlerin de dikkate alınmasını bekliyor. AB ile Londra'nın anlaşmasız ayrılması durumunda kendileri için hayati önemde olan AB sübvansiyonlarını engellemesinden korkan çiftçiler, vergi tarifelerinin artma ihtimalinden dolayı endişeleniyor.

 

Çiftçiler İçin Felaket Olabilir

 

Kıbrıs'ta zeytin ticareti ile uğraşan Andreas Fotiou isimli çiftçi, Birleşik Krallık'ın AB'yi kötü şartlar altında terk etmesi durumunda bunun çiftçiler için felakete yol açabileceğini söyledi. Adadaki toprakların militarize olmayan uzantılarında zeytin, üzüm ve patates yetiştiren çiftçiler hayvancılıkla da uğraşıyor.

 

Fotoğraf: AB ile Birleşik Krallık arasında yürütülen Brexit müzakerelerindeki belirsizlik adadaki İngiltere toprakları üzerinde üretim yapan Kıbrıslı çiftçileri endişelendiriyor. (GIE)

 

Başbakan Theresa May geçen hafta mecliste konuyla ilgili yaptığı konuşmada Kıbrıs protokolünün geliştirildiğini söyledi. Avrupa Komisyonu ise 'tam anlaşma sağlanıncaya kadar hiçbir şey üzerinde anlaşmaya varılmadığını' kaydeti.

 

Dışişleri Bakanı Güvence Verdi

 

Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı, "Brexit'te anlaşma olmasa bile, adadaki üslerde ikamet eden Kıbrıslıların hak ve çıkarlarının korunacağını" dile getirdi.

 

Fotoğraf: Adadaki toprakların militarize olmayan uzantılarında zeytin, üzüm ve patates yetiştiren çiftçiler hayvancılıkla da uğraşıyor. (GIE)

 

Kıbrıs ile Birleşik Krallık arasında 1960 yılında imzalanan anlaşma ile ülke üsleri ile Kıbrıs arasındaki gümrük engeli ortadan kaldırıldı. Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı'ndan ismi açıklanmayan bir sözcü ise "Kıbrıs Cumhuriyeti ve Avrupalı ​​ortaklarımızla kalıcı ve karşılıklı olarak yararlı bir gelecek ilişkisi kurmak için çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

 

3 Bin Asker Görev Yapıyor

 

Toplamda Ada'nın % 2,76'lık bölümünü oluşturan üsler, 'egemen üsler' statüsüne sahip ve ülke hukukunun geçerli olduğu Birleşik Krallık toprağı olarak sayılıyor. Yaklaşık 254 kilometrekarelik alana yayılan iki üste 3 bin asker görev yapıyor. Brexit müzakerelerinin sona ermesiyle gerek Birleşik Krallık üslerinin, gerekse adadaki ülke askerlerinin statüsü taraflar arasında sağlanacak anlaşmaya göre netlik kazanacak.

 

Kaynak: EuronewsEn Son Eklenen Haberler


Reklam
Yeni Türkü Live In London 2019 EB Side

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!