Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 EB

Google Çalışanları Bugün Dünya Çapında İş Bırakma Eyleminde

Google çalışanları, şirketin kadın meslektaşlarına muamelesini protesto için bugün dünya genelinde iş bırakma eylemine gidiyor.

Çalışanların, şirketin cinsel taciz iddialarını ele alış biçimini değiştirmesini, dava açma haklarını engelleyebilecek 'zorunlu hakemlik' uygulamasına son verilmesini talep edildi. Google CEO'su Sundar Pichai, personelin eylem yapma hakkını desteklediğini söyledi.

 

48 Çalışanın İşine Son Verildi

 

Pichai çalışanlara gönderdiği elektronik postada, "Birçoğunuzun hissettiği öfke ve düş kırıklığını anlıyorum. Bunu ben de hissediyorum. Toplumumuzda ve Google'da uzun bir zamandır devam eden bu meselede ilerleme kaydedilmesi için çaba harcayacağım" dedi. Pichai, şimdiye kadar hakkında cinsel taciz iddiaları bulunan 48 çalışanın işlerine tazminatsız son verildiğini söyledi.

 

Fotoğraf: Google CEO'su Sundar Pichai (G.Sandoval)

 

Geçen hafta hakkında cinsel taciz iddiaları bulunan üst düzey bir yöneticinin şirketten ayrılırken 90 Milyon Dolar tazminat alması büyük öfkeye neden olmuştu. Google, Android mobil işletim sisteminin yaratıcısı olarak bilinen Andy Rubin hakkındaki cinsel taciz iddiasını "inandırıcı" bulduğunu açıklamıştı.

 

Salı günü de şirketin 'X' araştırma laboratuvarının yöneticilerinden Richard DeVaul, hakkındaki cinsel taciz iddialarının ardından istifa etmişti. DeVaul'un iş başvurusu yapan bir kadına sarkıntılık ettiği öne sürülmüştü.

 

Çalışanlar Masalarına Not Bıraktı

 

Gün boyunca sürecek olan iş bırakma eyleminde çalışanlar masalarına "Masamda değilim, çünkü diğer Google ve yüklenici firma çalışanlarıyla cinsel taciz, suistimal, şeffaflık eksikliği ve herkese uygun olmayan bir işyeri kültürünü protesto için iş bırakma eylemi yapıyor olacağım" yazılı bir not bırakacak.

 

Kaynak: BBCEn Son Eklenen Haberler


Reklam

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!