Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 EB

Brexit Müzakerelerinde Finans Şirketleri İle Anlaşma Sağlandı

Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma sürecinde sıkıntılar yaşayan Birleşik Krallık, finansal hizmet sunan şirketlerin Brexit sonrası AB pazarına tam erişiminin olması için anlaşmaya vardı.

The Times gazetesinin haberine göre, Brexit müzakerelerinde taraflar finans şirketlerinin ayrılma sonrasında sahip olacakları statü konusunda anlaşmaya vardı. Bu kapsamda Birleşik Krallık'taki finansal mevzuat AB ile benzerliğini koruduğu sürece, Britanya şirketlerinin Avrupa pazarına erişimi devam edecek.

 

Pek Çok Finans Şirketi Yeni Merkez Açtı

 

Londra merkezli birçok uluslararası banka, anlaşmasız Brexit ihtimali için kendilerini hazırlamaya başlamış ve Avrupa Birliği ülkelerinde yeni merkezler açarak işlemlerinin bir kısmını buralara aktarmıştı.

 

Fotoğraf: Londra merkezli birçok uluslararası banka, anlaşmasız Brexit ihtimali için kendilerini hazırlamaya başlamış durumda. (GIE)

 

Finans sektörü için anlaşmaya varıldığı haberleri, uluslararası piyasalarda sterlinin değer kazanmasına neden oldu. Sterlin, Asya'daki döviz piyasalarında Dolar karşısında yaklaşık % 0,6 artarken, Euro karşısında ise yaklaşık 0,4 yükseldi. Brexit sürecindeki belirsizlikler nedeniyle Sterlin, son üç haftada Dolar karşısında yaklaşık % 3 değer kaybetmişti.

 

Belirsizlik Devam Ediyor

 

Diğer yandan Brexit Bakanı Dominic Raab, çarşamba günü yayımlanan bir mektupta anlaşmaların 21 Kasım'a kadar son bulabileceği sinyallerini verse de, daha sonra geri adım atarak henüz tarih verilemeyeceğini belirtti.

 

Fotoğraf: Kuzey İrlanda-İrlanda sınırı başta olmak üzere, henüz uzlaşılamayan konular süreci uzatıyor. (GIE)

 

Mart 2019'da gerçekleşmesi beklenen ayrılık sürecinde AB ve Londra, dış politika, ticari ilişkiler, terör ve uluslararası suçla mücadele, savunma ve güvenlik konularında iş birliği gibi konularda müzakereler yürütüyor. Ancak Kuzey İrlanda-İrlanda sınırı başta olmak üzere, henüz uzlaşılamayan konular süreci uzatıyor.

 

Kaynak: Euronews



En Son Eklenen Haberler


Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side 2

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam
Yeni Türkü Live In London 2019 EB Side

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!